Yüksek bir güvenlik sağlayan ve geleneksel anahtar sistemlerinden çok farklı olarak kişiye özel çözümler sunabilen teknoloji harikası kartlı geçiş sistemleri kolayca kopyalanamayan ve çoğaltılamayan elektronik sistemlerle yüksek güvenlik için tercih edilen sistemlerdir. Kişiye özel bir şekilde üretimin sağlanması kartlı geçiş sistemlerinin tercih edilmesindeki ana nedenler arasındadır.

Bir iş yerinde geleneksel anahtarlar çalışan çalışmayan ya da o birimle alakalı olmayan içeriden bir eleman tarafından kolayca açılabiliyorken ortaya çıkacak zararların yükünü kimin kaldıracağı bir muammaya dönüşebilir. Anahtar kolayca kopyalanabilen bir parça olduğu için başkalarının da eline kolayca geçebileceği için geleneksel mekanik anahtar-kilit yöntemlerinin yerine elektronik kartlı geçiş sistemleri ni kullanmak akıllıca olmaktadır. Bunun esas sebebi ise çalışan kişilerin her birine özel olarak ayrı ayrı kartların verilebilmesidir. Böylece oluşan güvenlik zafiyeti durumunda kimin sorumlu olduğu çok kolay anlaşılabilir. Kartlarda bulunan manyetik şeritteki passwordlerin kırılmasına imkan yoktur.

Girilmesi istenmeyen yabancıların girişinin en güvenli şekilde önlendiği bu sistemlerde farklı olarak personellerin giriş çıkış saatleri dakika ve saniye olarak rapor edilir. Bilgisayarda yetkili kişiler hangi personelin saat kaçta geldiğini ya da gelip gelmediğini bu manyetik kartlardan anlayabilirler.

İşe Gelmeyen Personel Kartını Başka bir personele Geçirerek Giriş yapmış gibi gösterebilir mi?

Personeller arasında genel bir içtima yapılmadığı sürece böyle bir durumda kamera sistemleri ya da parmak izi kontrol sistemleri gelmeyen personelleri tespit edebilir.

Kartlı geçiş sistemlerinin en önemli özelliklerinden biri de ortaya çıkabilecek bir arıza durumunda manuel olarak geçişin mümkün olmasıdır.