Camikebir Mh. İstanbul Cd. Düzce / MERKEZ
trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Duz-Tech Bilişim Ağırlıklı Olarak Hangi Sektörde Hizmet Vermektedir ?
Duz-Tech Bilişim olarak; tüm sektörlere uygun çözümlerimiz olmakla birlikte; temelde ağırlıklı olarak, bankacılık, finans, üretim ve perakende sektörlerinde faaliyet göstermekteyiz.
Duz-Tech Bilişim'in Donanım Çözümleri de Bulunmakta mıdır ?
Lütfen çift tırnak gibi özel karakterler kullanmayınız.
Duz-Tech Bilişim Profesyonel Danışmanlık Hizmetleri Sunmakta mıdır ?

Faaliyet alanımızdaki bir çok çözüm ve gelişmiş IT altyapılarının günlük yönetimi için, eğitimli ve deneyimli kaynakların olması gereklidir. Bu konulardaki tecrübeli insan gücünün kıtlığı, yetiştirilmesi veya istihdam edilmesindeki güçlükler hastalık ve izin vb. ek insan kaynağı ihtiyacı yaratan durumlarda, bu kaynakların yedeklenmesinde güçlüğüne neden olmakta ve firmalar için risk oluşturmaktadır.

Öte yandan veri koruma sistemlerinin doğası gereği, bir sorun ile karşılaşıldığında problemli sistemlerin çok hızlı bir şekilde ayağa kaldırılması için gene hızlı aksiyon alınmasını gerektirmektedir. Duz-Tech Bilişim tüm bu güçlükleri ortadan kaldırmak için, sistemlerinizin günlük yönetimlerini profesyonel olarak üzerine alabilmektedir.

Bu amaçla kendi bünyesinde yapılandırdığı uzak oturum ve destek sistemleri veya VPN bağlantıları ile uzaktan güvenli erişim sağlanmaktadır. Anlaşma seçeneklerimize bağlı olarak, belirli periyotlarda ilgili çalışmalar müşteri lokasyonunda da sağlanabilmektedir. Sistem Yönetimi Desteği, Duz-Tech Bilişim’in uzmanlık alanına giren ve profesyonel hizmetler ürettiği tüm konularda sunulabilmektedir

Kurumsal Yedekleme

  • İş Sürekliliği ve Felaket Önleme Güvenlik Çözümleri
  • Veri Arşivleme
  • Veri Modelleme
  • IT Altyapı Sistemleri
  • Sanallaştırma

Duz-Tech Bilişim'in Satış Sonrası Destek Hizmetleri Bulunmakta mıdır ?

Duz-Tech Bilişim tüm müşterilerine, yerinde ve uzaktan güvenli erişim metoduyla “Yönetilebilir Hizmetler” vermektedir. Duz-Tech Bilişim; Firmaların müşterilerine hizmet verebilmeleri için gerekli IT çözümlerini sunar. Bu çözümler sayesinde müşterilerimiz; verilerini her koşulda saklayabilir, geri dönebilir ve kritik verileri her an erişilebilir durumda tutabilir.

Duz-Tech Bilişim çözümlerini ve satış sonrası destek hizmetlerini, önde gelen BT sektörü ürünleri ve uzman danışmanlık hizmetleri ile beraber müşterilerinin istifadesine sunar. Genel olarak BT projelerinde çözüm sunulan ürünler veya sistemler; BT süreçleri ve iş servisleri açısından kritik ve arıza durumunda iş süreşlerinde kayıplara neden olabilecek etkideki bileşenlerdir. Bu nedenle, oluşabilecek risklerin en aza indirilebilmesi için çeşitli SLA seviyelerinde bakım anlaşmaları firmamız tarafından sağlanmaktadır.

Bakım anlaşmalarımız, sunduğumuz servis seviyelerine göre 4 ana kategoride toplanmaktadır.

  • Gümüş Destek Anlaşması (5*9 mesai saatleri içinde)
  • Altın Destek Anlaşması (7*24 günün her saati)
  • Platin Destek Anlaşması (Atanmış kaynak kullanımı)
  • Çağrı başına hizmet

Bu seçenekler dışındaki özel bakım anlaşması opsiyonları veya size özel hazırlanabilecek servis seviyeleri için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Ücretsiz keşif yapıyor musunuz ?
Evet. Ev ya da iş yeriniz için ücretsiz keşif hizmetimiz bulunmaktadır.
Elektrik kesintilerinde alarm sistemi çalışır mı ?
Evet çalışmaktadır. Alarm sistemi ile birlikte gelen akü sayesinde sisteminiz 10 ile 14 saat arasında kesintisiz olarak çalışabilmektedir. Elektrik tekrar geldiğinde akü tekrar dolar ve hazır konumda bekler.
Ücretsiz keşif neden gerekli?
Alarm, kamera ya da benzer ekipmanların takılacağı mekanlar mutlak suret ile kontrol edilmelidir. Uzman ekibimiz mekanı iç ve dış olmak üzere kontrol eder, zayıf noktalar ve gerekli ekipmanlar konusunda bilgi sağlar.
Sızma Testi neden önemlidir ?
Sızma testleri yasal olarak gerçekleştirilen testlerdir. Sızma testi mevcut olan bilişim sistemlerinde ki yapınızın üzerinde ki güvenlik açıklarını, zafiyetlerini ve sistemde ki boşlukların tespit edilmesi için yapılan kapsamlı testlerdir.
DDOS Saldırılarına karşı neden önlem almalıyım ?
DDoS saldırıları sonucu genellikle bant genişliği tüketilerek internet altyapıları etkilenmekte, iletişimde gecikme ve servislerin durması gibi durumlara maruz kalmakta ve bunun sonucunda prestij kayıplarına yol açmaktadır. DOS/DDoS koruma çözümlerinde yerinde (on-premise) veya bulut üzerinde ve hibrit yapıda sağlanabilmektedir.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: